Polish English Russian

Witam na stronie WarsawGuide.com.pl i zapraszam do zapoznania się z ofertą.
Rober Cymborski. Kontakt tel.: 507 100 657 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FacebookTwitterRSS Feed
';

Stolica 5.04.1964, nr 14

Kto został jeszcze odbity pod „Arsenałem”?

26 marca 1944 roku oddział „Szarych Szeregów” dokonał brawurowej akcji zbrojnej pod Arsenałem przy ul. Długiej, atakując samochód-więźniarkę, którą przewożono z badania w gestapo do więzienia na Pawiaku jednego z najdzielniejszych żołnierzy „Szarych Szeregów” - Jana Bytnara „Rudego”. W czasie tej akcji uwolnieni zostali także i inni więźniowie, ogółem około 25 osób. Niestety przybliżone informacje o dalszych losach uwolnionych pod Arsenałem posiadamy tylko w dziesięciu przypadkach: 1)Leonard BURA – żyje, przebywa w Poznaniu. 2) Jan BYTNAR – zmarł w cztery dni po akcji na skutek obrażeń ciała, odniesionych w czasie śledztwa w gestapo. 3) Marek KOLENDO – żyje, przebywa w Warszawie. 4) N. N. - mężczyzna, według ówczesnych meldunków miał się zgłosić po uwolnieniu do gestapo. 5) N. N. - mężczyzna, który wg ówczesnych meldunków został przez gestapo schwytany po akcji w ruinach domu na rogu Nalewek i Długiej. 6) Henryk OSTROWSKI – uwolniony, przebywał po akcji w Lublinie, gdzie był aresztowany powtórnie jako d-ca Grup Szturmowych „Szarych Szeregów”. Po pobycie w obozie koncentracyjnym, przebywał poza Polską. 7) SIEMIEŃSKA........ - zginęła w czasie akcji. 8) S. STANKIEWICZ, inżynier – żyje, przebywa w Warszawie. 9) Maria SZYFERT – ranna w akcji, ewakuowana z jej miejsca, w późniejszym czasie aresztowana i rozstrzelana. 10) Ryszard WALTER – uwolniony, przebywa w Warszawie. O losach pozostałych 15 uwolnionych osób nie ma wiadomości. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie relacji i informacji do redakcji „Stolicy”.

WARSZAWSKIE LICZBY – Milion telewizorów z WZT

Warszawskie Zakłady Telewizyjne zostały zorganizowane w 1956 r., otrzymując na siedzibę pomieszczenia „Metrobudowy” przy ul. Matuszewskiej. Początkowo plan przewidywał produkcję 75 tysięcy odbiorników rocznie. Obecnie, w tych samych pomieszczeniach robi się prawie 3 razy więcej. W roku ubiegłym Zakłady wyprodukowały 193 tysiące telewizorów. Plan na ten rok przewiduje produkcję 205 tysięcy: 83 500 „Korali”, 40 000 „Nafrytów” i 81 500 „Szafirów”. Pod koniec tego roku zostanie wyprodukowany milionowy odbiornik telewizyjny. Do tej pory Zakład ma na swym koncie 850 tysięcy telewizorów. Pierwszym była „Wisła”, następnie „Belweder”, „Szmaragd 801”, „Szmaragd 802”, „Wawel”, „Jantar”, „Turkus”. W tym roku rozpocznie się produkcja odbiorników 21-calowych. Zmontowanie telewizora który składa się z około 2 tysięcy elementów uzależnione jest od ponad stu zakładów produkujących poszczególne części. Nie zawsze kooperacja ta działa sprawnie. W roku ubiegłym nierytmiczne dostawy i związane z tym przestoje w pracy kosztowały Zakład 267 tysięcy złotych. Roczna wartość produkcji towarowej wynosi 2 miliardy złotych. Przedsiębiorstwo jest dochodowe, posiada wysoki procent akumulacji. W Warszawskich Zakładach Telewizyjnych pracuje 2 500 osób; 45 procent zatrudnionych, to kobiety. Średni wiek pracowników wynosi 30 lat.

Zadzwoń 507 100 657